Webinar Nedir? Webinar Pazarının Büyümesi

Haberler

'Web semineri' kelimesi, 'web' ve 'seminer'in bir karışımıdır. Bir web semineri, yalnızca çevrimiçi bir izleyici kitlesinin katıldığı, sanal olarak düzenlenen bir etkinliktir. Bu, onu fiziksel bir izleyicinin varlığını da içeren bir web yayınından ayırır. Web seminerine alternatif olarak kullanılan diğer terimler, web etkinliği, çevrimiçi seminer, web yayını, web dersi ve sanal etkinliktir.

Çevrimiçi Katılım

Katılımcılar bir PC, Mac, tablet veya akıllı telefon aracılığıyla web seminerlerini takip eder ve ses ve video beslemeleri sayesinde konuşmacıyı/konuşmacıları görebilir ve duyabilir. Video görüntülerine ek olarak, sunumun geri kalanıyla senkronize çalışan PowerPoint slaytları yayınlanabilir. İzleyicilerinize bir uygulama veya web sitesi göstermenizi sağlayan ekran yakalama işlevinden de yararlanabilirsiniz.

Etkileşimli

Bir web semineri, bire çok iletişim biçimidir: sunum yapan kişi, tek bir konumdan büyük ve belirli bir çevrimiçi izleyici grubuna ulaşabilir. Etkin bir şekilde kullanılması koşuluyla, bir web semineri sırasındaki etkileşim çok güçlü olabilir. Özellikle çok sayıda katılımcınız olduğunda, bu etkileşimi kanalize etmek için akıllı araçlar çok önemlidir. Bu nedenle, bir web semineri çeşitli etkileşimli fırsatlar sunar:

Bir soru sor
Sohbetler
Anketler

Web Semineri Pazarının Büyümesi

Her şeyin daha kısa ve daha hızlı olmasına yönelik en son iletişim trendlerinin tümüne meydan okuyan web seminerlerinin ortalama görüntüleme süresi yıldan yıla artmaktadır ve şu anda ortalama 56 dakikadır! Web semineri pazarı da güçlü bir yıllık büyüme gösteriyor. Bunun birkaç nedeni var, özellikle de web seminerlerinin çok etkili olması. Ayrıca önemli maliyet tasarrufları sağlarlar. Ayrıca web seminerleri kişisel, canlı ve etkileşimlidir. Öğretim ve eğitim açısından bakıldığında, web seminerleri, katılımcıların daha hızlı öğrenmelerine ve anlamalarına yardımcı olan çok yüksek etkileşim düzeyi nedeniyle ilgi çekicidir.